Як позбутись похмілля
+38(096) 940-55-42
Лікування похмілля
Похмільний синдром - цілком нормальна реакція організму на зловживання алкоголем. Виразність симптомів прямо залежить від кількості випитого напередодні і закуски, наявності супутніх проблем зі здоров'ям і інших чинників. Якщо мова йде про запійного пияцтві, до ознак похмільного синдрому «приєднуються» прояви абстиненції, що розвивається при фізичній залежності від спиртного. Лікарі пропонують простий, безпечний і ефективний спосіб позбавлення від усіх болісних симптомів - зробити крапельницю від похмілля. При зверненні в приватну наркологічну клініку процедуру виконують з виїздом на будинок і на умовах анонімності.
Патогенетичні механізми виникнення похмілля
Розщеплення етилового спирту регулюється ферментативної системою печінки за участю двох основних біологічно активних сполук - алкогольдегідрогенази і ацетальдегіддегідрогенази. Одна з особливостей розпаду алкоголю - постійна швидкість цих біохімічних процесів. Грубо кажучи, якщо людина вип'є трохи, метаболізм етанолу пройде без видимих наслідків за винятком короткочасного сп'яніння (підвищення настрою, благодушності без порушень координації, мови та пам'яті).
Але при зловживанні спиртним кількість ацетальдегіду, що утворюється на першій стадії метаболізму алкоголю, явно перевищує ферментативну активність печінки. Його накопичення і викликає характерну для похмільного синдрому симптоматику.
Клінічні ознаки
- головний біль;
- нудота, зрідка - блювання;
- відраза до їжі;
- сонливість;
- уповільнення мислення, швидкості реакція, порушення координації;
- відчуття розбитості і загального нездужання;
- здуття живота, порушення травлення;
- пітливість;
- тахікардія, відчуття пульсації в скронях, вухах, в області грудей.
Характерна ознака похмілля, кардинально відрізняє його від абстиненції, - стійку відразу до алкоголю. Навіть думки про спиртне неприйнятні і викликають черговий приступ нудоти.
При абстинентному синдромі до фізичного нездужання приєднуються і порушення психоемоційного стану. Людина похмурий, мовчазний, на будь-які спроби зав'язати розмову зазвичай відповідає відвертою злістю, дратівливістю, особливо якщо він чує на свою адресу закиди в постійному пияцтві, вимоги почати лікування і т.д.
На відміну від похмілля, практично всі прояви абстиненції знімаються черговою порцією алкоголю. В іншому випадку самопочуття залежного швидко погіршується, і прагнення випити затьмарює всі інші інтереси. До вже існуючої симптоматиці «приєднуються»:
- тремор, іноді приймає форму генералізованих судомних нападів;
- порушення сну аж до повної безсоння, при цьому людина «провалюється» в короткочасне забуття з жахливими і дуже реалістичними сновидіннями;
- психоз, що розвивається на піку абстинентного синдрому (як правило, на 3-5 день різкої відмови від алкоголю), може проявлятися галюцинаціями, параноїчним маренням, порушеннями свідомості;
- важкі кардіоваскулярні розлади (підвищення артеріального тиску, аритмія), порушення кровообігу;
- зниження апетиту.
Самостійно впоратися з подібним станом практично неможливо, але навіть якщо залежному і вдасться втриматися від вживання спиртного, протягом мінімум 7-10 днів залишкові симптоми будуть зберігатися. Це слабкість, постійне відчуття втоми, сонливість, непереносимість фізичних навантажень загальне зниження працездатності. Крапельниця з похмілля - один з небагатьох варіантів уникнути подібного розвитку подій.
Крапельниця проти похмілля: показання та особливості
Очищаюча процедура показана для:
- швидкого витвереження;
- виведення з запою (незалежно від його тривалості);
- полегшення абстиненції і попередження подальшого пияцтва;
- зняття ознак важкого похмільного синдрому.
Як правило, всі сучасні клініки пропонують кілька варіантів крапельниць при похміллі. Вони відрізняються за складом, дозуванні використовуваних лікарських засобів. У кожному медичному центрі очищаючі процедури мають свої назви, але за великим рахунком їх можна умовно розділити на кілька груп:
- Стандартні , що ідеально підходять для полегшення незначних наслідків алкогольної інтоксикації, екстреного витвереження (якщо мова йде про помірні «узливаннях», а не про важкий ступені сп'яніння).
- Подвійні (посилені), що містять більш високі дози препаратів. Можуть бути доповнені ліками для нормалізації кровообігу, тканинного дихання.
- Максимальні (VIP). Склад підбирається в індивідуальному порядку з урахуванням даних первинного огляду пацієнта, вимірювання показників артеріального тиску, пульсу, температури тіла. У багатьох клініках перед початком медичних процедур знімають ЕКГ. Рекомендовані для виведення з тривалого запою.
Вдома чи в стаціонарі?
Більшість пацієнтів воліють «ставити» крапельницю від похмілля на дому: це позбавляє від необхідності їхати в клініку, допомагає уникнути непотрібної розголосу, та й просто це зручно. Тим більше, всі сучасні приватні профільні медичні центри працюють цілодобово, тому нарколог приїжджає зазвичай протягом години.
Процедура займає кілька годин, протягом яких доктор уважно стежить за станом пацієнта, при необхідності вносить корективи в схему лікування. Критеріями успішної детоксикації є:
- видиме поліпшення самопочуття хворого;
- нормальний, спокійний сон;
- відсутність задишки, тахікардії, гіпертонії;
- нормальний тонус мускулатури без тремору;
- нормалізація температури, відсутність ознобу, припливів пітливості.
Але в деяких ситуаціях крапельницю від похмілля «ставлять» тільки в стаціонарі. Показаннями до госпіталізації є:
- відсутність результату від детокс-терапії в домашніх умовах протягом двох годин;
- виявлені в ході попереднього огляду загрозливі для здоров'я хворого симптоми;
- генералізовані судомні напади;
- прояви алкогольного психозу;
- супутні важкі захворювання печінки і нирок, серцева недостатність, нещодавно перенесений інфаркт, інсульт, діабет;
- важка алкогольна інтоксикація (від 3-4 ‰ і більше);
- вживання (крім спиртного) наркотичних речовин або ліків.
Препарати, що входять до складу крапельниць від похмілля
- Сольові розчини. Містять необхідні для повноцінної роботи клітин і відновлення кислотно-лужної рівноваги електроліти, гідрокарбонат. Заповнюють дефіцит рідини, рефлекторно стимулюють активність нирок.
- Вітаміни групи В, кокарбоксилаза. Необхідні для синтезу ферментів, запобігання алкогольного тремору, нормалізації обмінних процесів, активності центральної нервової системи.
- Аскорбінова кислота. Захищає тканини від негативного впливу продуктів перекисного окислення ліпідів.
- Нікотинова кислота. Активізує периферичний кровообіг.
- Анальгетики та спазмолітики, що усувають больовий синдром.
- Седативні для нормалізації сну, запобігання делірію.
Це необхідний мінімум лікарських препаратів. За свідченнями додатково використовують:
- Гепатопротектори. Відновлюють цілісність клітинної мембрани гепатоцитів, прискорює регенерацію тканин печінки, сприяє нормалізації її функцій.
- Ноотропи. Покращують насичення тканин головного мозку киснем, запобігають гіпоксію.
- Кардіопротектори. Для нормалізації частоти серцевих скорочень і тиску застосовують блокатори адренорецепторів, антагоністи кальцію і т.д. При лікуванні в стаціонарі іноді використовують серцеві глікозиди.
- Діуретики. Застосовують за показаннями при дуже високому артеріальному тиску і ризик набряку мозку.
- Загальнотонізуючі кошти , амінокислоти, адаптогени. Призначені для поліпшення самопочуття і нормалізації обмінних процесів.
Фахівці попереджають, що при сильному сп'янінні, а тим більше запої краще не займатися самолікуванням. Професійна детоксикація допоможе впоратися з ускладненнями важкої алкогольної інтоксикації, зупинити запій, а в деяких випадках - покладе початок комплексного лікування залежності.